PROJEKT STARS EUROPE

Stars
Rowerowy Maj

Nasz szkoła zakwalifikowała się do udziału w projekcie STARS (Sustainable Travel Accreditation and Recognition for Schools), który realizowany jest przez Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa.

Celem projektu STARS Europe jest:
1. zmniejszenie liczby uczniów odwożonych do szkoły samochodem,
2. zwiększenie liczby uczniów przychodzšcych do szkoły na piechotę lub przyjeżdżających na rowerze,
3. dostarczenie rodzicom i uczniom informacji różnych sposobów dotarcia do szkoły,
4. poprawa bezpieczeństwa na drogach do i ze szkoły,
5. poprawa zdrowia i samopoczucia dzieci przez ruch,
6. zwiększenie dostępu do szkoły, ze szkoły i między szkołami,
7. zwiększenie niezależności dzieci pod względem transportu.

Istnieje wiele powodów, dla których warto promować w szkole zrównoważone podróżowanie, min: korzyści zdrowotne, korzyści środowiskowe, tj. ograniczenie emisji CO2, bezpieczeństwo ruchu drogowego, bezpieczne otoczenie szkoły z uspokojonym ruchem drogowym, oszczędność, niezależność dzieci.

 
Rowerowy Maj to największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych oraz grona nauczycielskiego. Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. Rowerowy Maj skutecznie zmienia okolice szkół i przedszkoli na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom zmniejszając liczbę samochodów dowożących dzieci i motywując samorządy do inwestycji prorowerowych.
 
Zasady kampanii są bardzo proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najaktywniejszych uczestników, klas i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody.
Pod koniec miesiąca wręczane będą nagrody rzeczowe dla szkoły, dla klasy i dla uczniów, którzy  systematycznie przez miesiąc maj dojeżdżali  do szkoły na rowerze, hulajnodze, rolkach deskorolce
Szczegółowe informacje i bieżący ranking szkół i klas znajduje się na stronie https://rowerowymaj.eu/krakow/
 
 
Zapraszamy na krótką relację z tego wydarzenia: obejrzyj film.
Zapraszamy do krótkiego podsumowania Rowerowego Maja